Мінеральна вата і її різновиди Дуже часто в якості утеплювача застосовують мінеральну вату, яку вважають найбільш екологічно чистим матеріалом з цієї серії. Утеплюючий ефект досягається загальним для всіх теплоізоляторів принципом утримування повітря усередині своєї структури.

В даному випадку це здійснюється за рахунок внутрішніх волокон, зовні дуже схожих на вату. Але, так як для утеплювачів дуже важливо бути негорючими, вата в даному випадку має мінеральну основу.

У продажу пропонується мінеральна вата наступних типів:

1. Скловата. Досить популярний і недорогий утеплювач з волокнистою структурою і жовтуватим кольором. Виготовляється скловата з піску, соди, доломіту, вапняку або стеклоотходов. Показник теплопровідності дуже низький, а ступінь опірності вібрації – висока. Матеріал можна стискати майже в 6 разів, що дуже зручно при транспортуванні. Якщо порівнювати з базальтової ватою, то вона дешевша, м'яка і проста, і зазвичай застосовується на ділянках зі слабкими навантаженнями. Може випускатися у формі плит або циліндрів, в залежності від типу підстави укладання.

2. Базальтова. Даний матеріал відрізняється значним универсалізмом, що дозволяє експериментувати з щільністю, формою і механічною стійкістю. Основою для виробництва даного утеплювача виступають габро-базальтові породи. Ступінь теплопровідності базальтової вати нижче, ніж у скловати, а опірність до вібрацій вище. Волога матеріалом майже не всмоктується, займання неможливо. Залежно від заданої щільності утеплювач може бути гнучким, так і жорстким. Еластичні утеплювачі застосовуються в зонах слабкою механічного навантаження, жорсткі – на висотних будівлях. Фахівцями виділяються також хороші звукоізоляційні властивості базальтової вати, що часто використовується в міжкімнатних перегородках. Спеціальні

Мінеральна вата і її різновиди
фігурні панелі базальтової вати широко застосовуються на різних трубопроводах. В якості додаткових армуючих та функціональних елементів в даному утеплювачі можуть застосовуватися фольговані або склотканинні підкладки, а також прошивка з дроту і волокон склотканини.

3. Шлаковата. Матеріалом для виготовлення цієї вати служить доменний шлак, що пояснює низьку ціну утеплювача. До недоліків матеріалу відносять досить високий показник поглинання вологи, що дозволяє застосовувати утеплювач лише на сухих ділянках. Також речовина досить погано переносить вібрації, починаючи швидко руйнуватися. Виходячи з цих причин використання шлаковати в даний час практично зійшло нанівець.