Полотна для лобзиків та шабельних пив Зіткнувшись з проблемою вибору полотен для шабельних пив або лобзиків, досвідчений майстер ніколи не піде на ринок, а насамперед загляне в спеціалізований магазин.

Що його там чекає?Насамперед - широке різноманіття подібних полотен від самих різних виробників. На чому ж зупинити вибір?

Для початку необхідно знати класифікацію полотен: всі полотна можна розділити на універсальні і спеціалізовані, такими полотнами можна вільно пиляти. У свою чергу, спеціалізовані полотна відрізняються один від одного в залежності від типу оброблюваного матеріалу (дуже грубо їх можна поділити на полотна по дереву, металу, шкіри/гумі).

Універсальним полотнам фірми-виробники приділяють найбільше уваги. Головна відмінність між ними - матеріал, з якого вони виготовлені. На перший погляд тут все просто: потрібно використовувати тверді речовини (оскільки для тривалої і ефективної роботи полотно не повинне тупитися), але виникає проблема, пов'язана з крихкістю (варто полотну перекоситися або потрапити на неоднорідність типу сучка або ще гірше - металу, як воно тут же ламається).

Виробники борються з цим двома способами. Перший пов'язаний з використанням твердосплавних різальних кромок зубців (найчастіше такий підхід застосовується в дискових пилах). Другий спосіб був названий «Bi-Metal» (подвійний метал). Подібні полотна схожі на бутерброд: на менш твердий матеріал робиться накладка з швидкорізальної сталі. Виготовлення таких полотен менш трудомістке і, отже, більш дешеве.

Компанія DeWALT крім біметалічних полотен запропонувала використовувати полотна з кобальтової сталі. Такі полотна не тільки добре гнуться, але й більш стійкі до зносу. До того ж у них застосовується складна структура ріжучої поверхні - в одному полотні поєднуються два (високі зубці дають високу швидкість різання, а дрібні в поєднанні з протилежною нахилом ріжучої кромки забезпечують чистоту ре-за). До речі, подібні полотна при роботі з «колишнім у вживанні» деревом не бояться цвяхів.

Ще один варіант універсального полотна розробила компанія Bosch - це полотна Progressor з перемінним кроком зубців. При та-, кою конструкції за основу були взяті логічні міркування, що більш тверді матеріали (такі, як метал) - тонкі, а більш м'які (дерево) - товсті.

У відповідності з цим верхня частина полотна призначена для роботи з інструментом, а нижня - з деревом. Особливо добре такі полотна зарекомендували себе при роботі з багатошаровим матеріалом типу утеплювальних плит, коли тонкий зовнішній твердий шар, а всередині -м'який наповнювач.

Bosch пропонує ще одне незвичайне полотно для шабельних пив. Його родзинка полягає в вигнутою формою ріжучої кромки, яка підземно дає можливість «врізатися» в листовий матеріал без попереднього свердління.

При придбанні універсальних полотен важливо звернути увагу на форму зубців, тому що саме від них залежить якість і швидкість різання. Чим гостріше нахил зубця, тим вище швидкість різання, в той час як при більш тупому куті швидкість роботи падає, зате підвищується якість обробки поверхні і чистота різу.

Спеціалізація полотен автоматично відбивається на зовнішньому вигляді ріжучої кромки. Так, пиляння по шкірі і гумі ні з чим не сплутаєш -вони гладкі, як ніж. Полотна для кераміки криті алмазною або корундової крихтою. При купівлі полотен найкраще уважно розглянути упаковку, тому що саме там вказується, на який тип матеріалу розраховано.